Festivāla “Rīgas Ritmi” dienasgrāmata. 2. diena

03.07.2015


Festivāla “Rīgas Ritmi” dienasgrāmata. 2. diena


Pirmais lielais dubultkoncerts un pirmā showcase programmas daļa Kongresu namā, divi koncerti atpūtas parkā “Egle”, lieliska improvizācija Kaņepes Kultūras centrā un vēl divas meistarklases Latvijas Radio 1. studijā. Tik notikumiem bagāta bija festivāla “Rīgas Ritmi” otrā diena jeb 2. jūlijs.

 

Festivāla diena iesākās jau plkst. 10.00 ar etiopiešu izcelsmes izraēliešu dziedātājas Esteres Radas (Ester Rada) meistarklasi. Viņa ko tādu darīja pirmoreiz, tādēļ sākumā bija itin samulsusi, taču pēc īsa sava dzīvesstāsta izstāstīšanas sarunas ar meistarklases apmeklētājiem pamazām raisījās un Estere pēc klātesošo lūguma arī uzdziedāja.

 

Uzreiz pēc Esteres meistarklašu atmosfēru pārņēma nebūt ne pirmo reizi pasniedzēja ampluā nonākušais Ņujorkas džezmenis Alans Hariss (Allan Harris), kurš visus apbūra ar savu harizmu, gana nopietnu un informatīvi bagātu saturu pasniedzot ar humoru un brīžiem pārspējot pat daudzus stand-up mākslas meistarus. Tika panākts aktīvs dialogs ar klātesošajiem un pavisam nedaudz arī uzdziedāts, piesakot, ka vairāk dziedāsim kopā nākamajā dienā, kad Latvijas Radio 1. studijā ieradīšoties viņa ļaunais dvīnis, kurš visus kārtīgi izmocīšot. Tas, protams, joks, bet Harisa otra meistarklase tiešām solās būt vairāk muzikāla.

 

Jau plkst. 14.00 stafeti pārņēma Kongresu nama Jaunajā zālē notikusī showcase programma, kurā šodien uzstājās “Daumants Kalniņš 5tet”, “Jāņa Ruņģa Klātbūtne”, Raimonds Tiguls kopā ar Laimu Jansoni un “Bunch of Gentlemen”.

 

Dziedātājs Daumants Kalniņš ar saviem vīriem piedāvāja piecu pašu sacerētu dziesmu setu, īpaši emocionāli piepildīti izpildot savu austrumu noskaņās ievīto skaņdarbu “A Moment for East”. Ģitārists Jānis Ruņģis kopā ar basistu Reini Ozoliņu un bundzinieku Rūdolfu Dankfeldu savukārt piedāvāja trīs garu eksperimentālo kompozīciju setu, ievelkot visus dažādu noskaņu piesātinātā skaņas dizainā, kura viens no pārsteigumiem bija Jāņa nokāpšana no skatuves skaņdarba laikā, lai no aizskatuves iespēlētu attālinātas stabules skaņas. Taustiņinstrumentālists un henga spēlētājs Raimonds Tiguls, piepalīdzot koklētājai Laimai Jansonei, uzbūra orķestrāli zīmētu muzikālo ceļojumu vienas pusstundu garas kompozīcijas ietvaros un pēcāk atzina, ka labāk tas tomēr izklausītos kopā ar īstu orķestri, nekā ar datorā saprogrammētu pavadījumu, bet tik lielam sastāvam uz Jaunās zāles skatuves nebūtu vietas. Uz tās tā vien izdevās sarūmēties jau pirmajā festivāla dienā stacijas laukumā muzicējušajam deviņvīru džezfanka spēkam “Bunch of Gentlemen”, kuri arī šoreiz aicināja talkā dziedātāju Artu Jēkabsoni un lūkoja panākt ballītes efektu.

 

Plkst. 19.00 bija pienācis laiks lielajam dubultkoncertam Kongresu nama lielākajā zālē, kur uzstājās vispirms norvēģu taustiņinstrumentālista Buges Veseltofta (Bugge Wesseltoft) projekts “Bugge ‘N’ Friends” un pēc tam arī jau minētā Estere Rada. Veseltofta koncerts bija īpašs ar to, ka Rīgā tika prezentēta nupat klajā nākušā albuma “Bugge ‘N’ Friends” programma, ar ko projekts dosies tūrē tālāk pa Eiropu. Tas bija pusotru stundu garš ceļojums elektronisku ritmu un nekautrīgas džeza improvizācijas pasaulē, kurā Buge devās kopā ar vēl trim tautiešiem, kā arī viesiem no ASV un Francijas. Pēdējo pārstāvēja slavenais trompetists Ēriks Trufā (Erik Truffaz). Liels uzsvars koncertā tika likts arī uz amerikāņu producentu un dīdžeju Hoakinu “Džo” Klasēlu (Joaquin “Joe” Claussell), kurš turēja klubu mūzikas cienīgu pamatritmu, piespēlējot arī perkusijas.

 

Koncerta otrajā daļā uzstājās Estere Rada, kopā ar pavadošo grupu piedāvājot virpuļojošu etiopiešu tautas mūzikas, fanka, regeja un soulmūzikas sajaukumu. Programmā bija iekļauti gan viņas jaunākā albuma “Ester Rada” skaņdarbi, gan Esteres iecienītākās mākslinieces Ninas Simones dziesmu versijas. Beigu beigās visiem zālē sēdošajiem bija vien jāceļas kājās, lai pievienotos eksotiskā 6/8 taktsmēra dejā jeb tajā, ko pati Rada sauc par “etiopiešu svinībām”.  

 

Paralēli plkst. 20.00 atpūtas parkā “Egle” uzstājās arīdzan jau minētais “Daumants Kalniņš 5tet”, protams, izvēršot nedaudz plašāku programmu, bet pēc tam muzicēja arī dāņu dziedātāja un festivāla projekta “Riga Jazz Presents” dalībniece Malēna Kergorda (Malene Kjaergaard), piedāvājot pašas sacerētu džeza skaņdarbu programmu.

 

Plkst. 21.00 Kaņepes Kultūras centra otrā stāva zālē muzikāli avangardisku piedzīvojumu klātesošajiem piedāvāja ģitārists Matīss Čudars un slovēņu pianiste Kaja Dakslere (Kaja Daksler), uzkurinot publiku tiktāl, ka koncerts noritēja gandrīz divreiz ilgāk, nekā bija plānots.

 

Visbeidzot plkst. 22.00 Daugavas koncertzālē pasākumu sērijas “OlainFarm Jazz Nights” ietvaros uzstājās Riharda Fedotova kūrētais projekts “Spencer Manley & Feds”, kurā muzicē amerikāņu dziedātāja Tafija Spensere (Taphy Spencer) un viņas tautietis, ģitārists Deivs Menlijs (Dave Manley), šoreiz pieaicinot talkā arī taustiņinstrumentālistu Rūdolfu Macatu. Ar elektronikā nedaudz mērcēta r’n’b skaņām Daugavas krastos tad arī izskanēja festivāla otrās dienas programma.

 

Priekšā vēl divas notikumiem bagātas dienas. Piedalies un jūti ritmu!


< Atpakaļ uz aktualitātēm

Valsts kultūrkapitāla fonds Latvijas Gāze Rīgas Dome Tele2 Adverts Laima Audi Best Music