Ķīnas džezs arī Rīgā

02.07.2019


Ķīnas džezs arī Rīgā


Džeza ģeogrāfija kļūst arvien plašāka un jau vairākus gadus droši var apgalvot, ka šā mūzikas žanra kartē iezīmējama arī Ķīna. Ne velti šā gada festivālā "Rīgas Ritmi" pirmoreiz būs pārstāvēts arī ķīniešu džezs, jo Rīgā jau jūlija sākumā uzstāsies gan pianisma brīnumbērns A Bu, gan etnodžeza lielprojekts "Tianchang Band".
 
Pirmais ir 19 gadus vecs pianists, kurš jau šajā agrajā vecumā uzkrājis vairāku gadu pieredzi starptautiskā mērogā, jūtas brīvi kā klasiskajā, tā džeza mūzikā, brīvi improvizē un pārliecinoši uzvarējis dažādos konkursos, ieskaitot prestižo "Montreux Jazz Piano Competition" 2015. gadā un mūsu pašu "Riga Jazz Stage" šogad.
 
No Pekinas uz Ņujorku
 
Straujākais veids, kā izsisties starptautiskajā arēnā, protams, ir došanās rietumu virzienā un mācības kādā prestižā mūzikas augstskolā. A Bu iet šo ceļu un šobrīd studē visā pasaulē zināmajā Džuljarda skolā Ņujorkā. Interesanti, ka viņš turpina apgūst klasiskās mūzikas nianses, lai arī ir brīvs improvizators, kurš prot veikli pārlēkt uz džeza un pat blūza noskaņām. Klausoties viņa spēlē, nepamani, kā sāc šūpoties līdzi un tiec veikli ievilkts mūzikas plūdumā. A Bu pierāda, ka viens pianists pie klavierēm joprojām spēj noturēt dažāda lieluma auditorijas uzmanību.
 
Viņa īpatnējais skatuves vārds patiesībā radies jau viena gada vecumā, kad šādu iesauku mazajam Ljangam Dajam izdomāja viņa tēvs, reaģējot uz mazuļa pirmajām izrunātajām skaņām. Par vienu no saviem netiešajiem skolotājiem A Bu uzskata Dominikānas Republikas pianistu Mišelu Kamilo. Tieši viņa ieraksti bija pirmais impulss tam, lai A Bu sāktu brīvi un aizrautīgi improvizēt, nepazaudējot lielisku grūva izjūtu. "A Bu ir ļoti radošs un nobriedis džeza pianists, kurš ir arī apdāvināts komponists," par jauno džezmeni izteicies  Mišels Kamilo. "Es uzskatu viņu par daudzsološu, jaunu džeza lauvu, kam priekšā ir izcila karjera, un par viņu noteikti runās vēl daudzus gadus."
 
Jau 14 gadu vecumā daudzsološais talants uzstājās kopā ar amerikāņu leģendāro džeza pianistu Čiku Korea. "Tas bija "JZ" festivāla atklāšanā, kur viņš spēlēja savu solo koncertu," nesenā intervijā "Rīgas Ritmu" festivālam stāstīja A Bu. "Es pievienojos otrajā daļā. Paimprovizējām, spēlējot četrrocīgi. Man bija 14 gadu un es pat īsti nesapratu, ko spēlēju. Tikai nesen biju sācis reāli nodarboties arī ar džezu. Man Pekinā bija nodibināts savs trio un mēs bijām izbraukuši tūrē pa gandrīz visām lielākajām Ķīnas pilsētām."
 
"Pēdējo divdesmit, īpaši desmit gadu laikā Ķīnas valdība ļoti veicina bērnu izglītošanos mūzikā," A Bu stāstīja par mūzikas un attiecīgi arī džeza izaugsmi Ķīnā. "Uz to tiek likts liels uzsvars. Viens no galvenajiem iemesliem bija slavens ķīniešu pianists Langs Langs, kurš studēja deviņdesmitajos gados un izveidoja lielu, starptautisku karjeru klasiskajā mūzikā. Vecāki daudz vairāk sāka sūtīt bērnus mūzikas skolās. Tās arī saradās gandrīz katrā pilsētā. Es studēju Centrālajā Konservatorijā, kas ir galvaspilsētā Pekinā. Tur grib iestāties ļoti daudzi, konkurence ir milzīga..."
A Bu līdz šim ierakstījis trīs albumus. Divi tapuši trio sastāvā, bet trešais ir solo albums "Live at Beijing Poly Theater", kas pagaidām izdots tikai Ķīnā, bet jau drīzumā būs pieejams arī citviet. Nākotnē A Bu plāno kādu kopīgu mūzikas programmu ar mūsu pašu Latvijas Radio bigbendu. 
 
4. jūlijā A Bu uzstāsies "VEF Jazz Club" VEF kultūras pilī, nākamās dienas rītā pasniegs meistarklasi Latvijas Radio 1. studijā, bet 6. jūlijā koncertēs Ķīnas džezam veltītajā dubultkoncertā Rīgas Kongresu namā, kur būs iespējams noklausīties arī etnodžeza lielprojekta "Tianchang Band" uzstāšanos. 
 
Superkomanda no Ķīnas plašumiem
 
Jau 1996. gadā dibinātās apvienības "Tianchang Band" stāsts savukārt ir krietni lokālāks. Šā lielprojekta sastāvā muzicē vieni no labākajiem Ķīnas džeza un arī tautas mūzikas meistariem, radot ļoti neparastu etnodžeza kokteili ar neizbēgamu austrumniecisko auru. Šo superkomandu piedāvā Ķīniešu Kultūras centrs, kam atvērta pārstāvniecība arī Rīgā. 
 
"Vārds "Tianchang" ir fonētisks tulkojums," stāsta pārstāvniecības vecākais padomnieks Songs Jangs. "Aptuvenā nozīme ir "vieta debesīs". Ķīniešiem šim vārdam ir ļoti laba un plaša nozīme. Agrāk grupa saucās "Jin fu" jeb "Golden Buddha", bet to nācās nomainīt. 2016. gadā grupa brauca tūrē pa ASV un tai radās problēmas promotējot koncertus, jo cilvēki domāja, ka runa ir par budistu pasākumiem. Patiesībā "Jin fu" ir grupas līdera, pianista Konga Hongveja iesauka, jo viņš izskatās pēc budas un piedevām ir seniora gados, tādēļ arī pievienots vārds "golden"..." Starp citu, minētais Zelta Buda jeb Kongs Hongvejs ir arī viens no pianista A Bu bijušajiem skolotājiem, jo ir Ķīnas Centrālās konservatorijas profesors.
 
"Tianchang Band" savā mūzikā integrē dažādus ķīniešu elementus - dzeju, tautas mūziku, par ķīniešu vēsturi vai mūsdienu situāciju vēstošas tēmas un pat ķīniešu jūtas, sajaucot to visu ar rietumu moderno mūziku. Galvenā ideja ir apvienot mūzikā austrumu un rietumu kultūras, atgādinot, ka mēs dzīvojam vienā pasaulē.
 
"Šie mūziķi apvienojušies vienā projektā, jo viņiem ir kopīgs mērķis un vēlmes," stāsta Songs Jangs. "Visi spēlē arī citās grupās un orķestros, bet "Tianchang Band" viņus vieno tādēļ, ka šiem mūziķiem gribas eksperimentēt, meklēt jaunus ceļus mūzikā. Viens no ceļiem uz rietumu pasauli ir džezs. Daudziem ir liels pārsteigums, izdzirdēt, ka ķīnieši spēlē džezu, turklāt tik kvalitatīvi! Svarīgs konteksts ir arī tas, ka Ķīnā visi šie mūziķi ir slavenības. Ir liels gods būt šīs grupas dalībniekam."
 
"Tianchang Band" ārpus Ķīnas jau uzstājušies ne tikai ASV, bet arī Meksikā, Krievijā, Ukrainā, Rumānijā, Bulgārijā, Horvātijā, Serbijā un vēl citās valstīs. Grupa mēdz apvienot ķīniešu tautas mūziku gan ar džezu, gan simfonisko mūziku un veikusi arī savu oriģināldarbu ierakstu sesijas. Ņemot vērā augsto proefiosnalitāti un rietumnieku straujo intereses pieaugumu par mūsdienu austrumu kultūru, "Tianchang Band" starptautiskajā apritē tiek prognozēti arvien lielāki panākumi.
 
6. jūlijā Kongresu namā grupa uzstāsies pilnā sastāvā, bet dienu iepriekš būs iespēja vērot arī samazinātā džezmeņu sastāva "Tianchang Combo" koncertu atpūtas parkā "Egle", kā arī piedalīties ķīniešu cītaras jeb gudžeņa spēlētajas Lī Rujī meistarklasē Latvijas Radio 1. studijā, kur viņai pievienosies arī Ķīnas mūzikas vidē ļoti prominenti grupas kolēģi: ķīniešu ģitāras jeb ruāna meistars Fengs Mantians, kurš ir arī pasaulslavenā Ķīnas Nacionālā tradicionālā orķestra dalībnieks, vēl viens šā sastāva mūziķis, ķīniešu flautas spēlētājs Dings Ksjakujs un bundzinieks Šao Haha, kurš ir arī Pekinas Mūsdienu mūzikas institūta pasniedzējs.
 
Autors: mūzikas žurnālists Kaspars Zaviļeiskis
 

< Atpakaļ uz aktualitātēm

Valsts kultūrkapitāla fonds Latvijas Gāze Rīgas Dome Tele2 Adverts Laima Audi Best Music