Atskats - Projekta "Mare Balticum" preses konference

28.11.2014


Atskats - Projekta "Mare Balticum" preses konference


Trompetists Džeimss Morisons, kurš Rīgā ieradies, lai 28. novembrī plkst.19:00 Rīgas Kongresu namā uzstātos kopā ar Latvijas Radio bigbendu, izdos albumu ar paša aranžētām latviešu tautasdziesmu apdarēm. Kā preses konferencē par starptautisko projektu "Mare Balticum" pastāstīja Latvijas Radio bigbenda un starptautiskā mūzikas festivāla "Rīgas ritmi" vadītājs Māris Briežkalns, Morisona radītās aranžijas, kuras viņš kopā ar bigbendu atskaņos koncertā, tiks ierakstītas CD formātā, un mūziķis tās ņems līdzi uz Austrāliju, lai sagatavotu albumu izdošanai.

 
 

Latvijas tautas mūzika jaunās skaņās tādējādi varēs tikt izplatīta visā pasaulē, norādīja Briežkalns. Projekta tituldziesma būs paša Morisona kompozīcija, iedvesmojoties no latviešu tautasdziesmām.

 

Morisons pastāstīja, ka džeza mūziķi parasti koncertos spēlē vai nu «standartus», vai savu oriģinālmūziku, bet šī programma būšot atšķirīga.

 

""Standarti", kurus bieži atskaņo džeza mūziķi, sākumā ir bijušas amerikāņu mūziklu melodijas. Par "standartiem" un pazīstamas visā pasaulē tās padarīja tieši džeza mūziķi, kuri šīs melodijas pasniedza no citas puses. Ja amerikāņu mūzikā bagātākā vieta, kur meklēt melodijas, ir mūzikli, tad latviešu mūzikā tās ir tautasdziesmas. Tās nav tik pazīstamas ārpus Latvijas, jo pārsvarā ir izpildītas to oriģinālajā skanējumā. Tā kā man nav latviešu kultūras piesaistes, es varu paskatīties uz šīm dziesmām no cita skatu punkta. Varbūt, ja džeza mūziķi nebūtu pievērsušies mūziklu melodiju apspēlēšanai, arī tās nebūtu kļuvušas tik populāras," par projektu pastāstīja Morisons. Viņš norādīja, ka savās aranžijās ir balstījies tajā, ko pats sadzirdējis tautasdziesmās.

 

Džeimss Morisons

Džeimss Morisons. Foto: LETA

 

Vaicāts par to, kura bijusi viņa mīļākā latviešu tautasdziesma, Morisons atbildēja, ka viņam katra dziesma bijusi kā bērns, kurus mīl vienādi. Kāda dziesma labāk atbildusi rotaļīgam noskaņojuma, kāda cita - citādākam. Neesot bijusi neviena dziesma, kura mūziķim nepatiktu. "Kamēr spēlēju kādu dziesmu, tā ir vienīgā, kas pastāv, tāpēc arī tā ir pati labākā," mūzikas izpildīšanu raksturoja Morisons.

 

Mūziķis norādīja, ka būtu bijis daudz vieglāk veidot pašam savu programmu, bet latviešu tautasdziesmu aranžēšana izrādījusies daudz interesantāka un oriģinālāka. "Mēs šeit Rīgā uz skatuves būsim latviešu bigbends un austrāliešu solists, tad nu mēs arī spēlēsim latviešu mūziku austrāliešu komponista apdarē. Kāpēc lai mēs spēlētu amerikāņu "standartus"?" uzsvēra Morisons.

 

Briežkalns pauda, ka nebaidās no pārāk lielas Morisona gaidāmā koncerta slavēšanas, jo neesot neviena mūziķa, kurš varētu tik viegli iemācīties spēlēt jebkuru instrumentu kā Morisons. Piedevām viņš uzstāsies ar oriģinālu koncertprogrammu pieredzējuša bigbenda pavadībā, piemetināja Briežkalns.

 

Kā norādīja nodibinājuma "Rīga 2014" vadītāja Diāna Čivle, latviešu mūzikas aranžijas no citas puses vienmēr ir īpašs gadījums, tāpēc tas arī iekļauts daudzveidīgajā "Rīga 2014" programmā. "Šajā projektā unikālais ir tas, ko Morisons ir uztvēris un attīstījis šajā mūzikā. Jebkurš viņa melodijas lasījums varētu būt notikums," uzsvēra Čivle.

 

Morisons aranžējis tādas dziesmas kā "Auga, auga rūžeņa", "Kas dārzā", "Upe nesa ozoliņu", "Tumša nakte, zaļa zāle", "Pūt, vējiņi!" un citas - kopumā vairāk nekā desmit skaņdarbus.

 

Dienu pirms sava koncerta Rīgā 27. novembrī plkst.11 Morisons sniegs meistarklasi Latvijas Radio 1.studijā. Pieteikties meistarklasei iespējams, rakstot uz e-pastu workshop@rigaritmi.lv vai gerda.cevere@rigasritmi.lv


< Atpakaļ uz aktualitātēm

Valsts kultūrkapitāla fonds Latvijas Gāze Rīgas Dome Tele2 Adverts Laima Audi Best Music