Atskats uz festivālu “Rīgas Ritmi 2021”

29.12.2021


Atskats uz festivālu “Rīgas Ritmi 2021”


Ar izcilā kubiešu pianista Roberto Fonsekas uzstāšanos VEF Kultūras pilī oficiāli noslēdzies Starptautiskais improvizācijas, džeza un globālās mūzikas festivāls “Rīgas Ritmi 2021”. Piedāvājam ielūkoties festivāla spilgtāko mirkļu video!  
 
Festivāls "Rīgas Ritmi" 2021. gadā piedāvāja piesātinātu muzikālo programmu ar koncertiem VEF Kultūras pilī, “Jersika Records Stage” mākslas centrā “Noass”, mūzikas namā “Daile” un kultūrtelpā “M/Darbnīca”, kuras terasē katru festivāla dienas vakaru notika arī ļoti labi apmeklēti oficiālie jam session.
 
VEF Kultūras pilī unikālu dažādu muzikālo tradīciju sajaukumu piedāvāja globālās mūzikas supergrupa “Bokanté”, par spāniskās krāsās ieturētu džeza vakaru parūpējās dziedātājs un saksofonists Antonio Lizana, bet kubiešu mūzikas dinamiku un krāsainību spilgti apliecināja Roberto Fonsekas trio uzstāšanās.
 
“Festivāla “Rīgas Ritmi” skatuve un arī publika bija brīnišķīga,” pēc uzstāšanās Rīgā atzina Roberto Fonseka. “Cilvēki dzīvoja līdzi mūzikai, dziedāja ar mums, smējās ar mums un plaudēja kopā ar mums. Ar nepacietību gaidām, kad atkal varēsim šeit ierasties un uzstāties ar mūsu jauno projektu.”
 

 
“Kad lietas tiek darītas ar aizrautību, to nevar nepamanīt, un tieši tas notiek festivālā “Rīgas Ritmi”,” saka Antonio Lizana. “Šo atmosfēru iespējams sajust no skatuves līdz ielām. Gaidīsim iespēju atgriezties!”
 
Mūzikas namā “Daile” uzstājās pianista Viktora Ritova vadītā mūziķu apvienība “Riga Jazz Allstars” ar jauno dziedātāju Paulu Saiju, lietuviešu modernā džeza vecmeistari “Shinkarenko Jazz 4N”, kā arī Kristaps Vanadziņš kopā ar kolorīto dziedātāju  Ievu Kerēvicu.
 
Lielisks festivāla programmas jaunums bija “Jersika Records Stage” mākslas centrā “Noass”, kur alternatīvākas ievirzes koncertus sniedza kvartets Vyšniauskas/Čudars/Poišs/Arutyunyan, džeza dzejas apvienība “klausies”, Kristapa Vanadziņa trio, ģitārists Jānis Ruņģis, Liudas Mockūnas un Arvydas Kazlauskas, kā arī vibrofonista Miķeļa Dzenuškas grupa “Uzvaras bulvāris”.
 
Savukārt kultūrtelpa “M/Darbnīca” fon Stricka villas kvartālā savā koncertzālē piedāvāja muzikāli intīmus pianista Rūdolfa Macata kvarteta, pianista Gata Breijera seksteta, somu pianista Tuomo Uusitalo trio, pianista Toma Mikāla trio un Ivara Arutjunjana kvarteta koncertus.
 
Kopumā festivālā šogad uzstājās 17 dažādas mūziķu apvienības no sešām pasaules valstīm.
 
“Šis četru dienu pasākums ar apakšvirsrakstu “Impro-Jazz-Global” patiešām aptvēra visas šīs jomas, un “Bokanté” (ko izveidojis Maikls Līgs no “Snarky Puppy”) nodrošināja Gvadelupas fusion, bet spāņu saksofonists Antonio Lizana piedāvāja džeza un flamenko laulību,” britu džeza medijā “Jazzwise” raksta apskatnieks Martins Longlijs. “Parasti “Rīgas Ritmi” ir starptautiskāks pasākums, taču šis, 21. izlaidums pievērsa uzmanību, Baltijas valstu skatuvei, padarot festivālu ideāli piemērotu jaunpienācējam šajā teritorijā.” 
 
“Pirmkārt, tas, ko dara Māris Briežkalns un viņa komanda, absolūti atbilst galvenajām tendencēm, kas raksturīgas vadošajām mūzikas zemēm un to festivāliem, jo atliek aizbraukt un paskatīties, kas notiek ASV, Lielbritānijā, Francijā, Nīderlandē, lai saprastu, ka tas, ko piedāvā mūsu festivāls, ir absolūti adekvāti,” komentē Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors un mūzikas kritiķis Boriss Avramecs. “Otrkārt, festivāla organizētājiem piemīt kolosāla intuīcija un liela pieredze, kas ļauj aicināt uzstāties Rīgā tos jaunos mūziķus, kuri ir ar fenomenālu talantu apveltītas uzlēcošās zvaigznes. Šī ir ļoti svarīga festivāla “Rīgas Ritmi” iezīme.”
 
“Esam patiesi gandarīti par paveikto darbu, kas, ņemot vērā dažādu ierobežojumu klātesamību, šoreiz prasīja dubultspēku,” atzīst festivāla mākslinieciskais direktors Māris Briežkalns. “Ar savu 21. izlaidumu festivāls “Rīgas Ritmi” ir pierādījis, ka spēj sagādāt kvalitatīvas mūzikas cienītāju svētkus jebkādos apstākļos un festivāls kļuva par spožu pērli panīkušajā Latvijas galvaspilsētas kultūras dzīvē, tādēļ mēs ar pārliecību prātā un sirdī sāksim strādāt jau pie nākamā gada svētku sarīkošanas…”
 
“Bija prieks būt daļai no šī gada festivāla “Rīgas Ritmi””, piebilst izdevniecības “Jersika Records” dibinātājs Mareks Ameriks. “Skatuve uz ūdens AB dambī ar apkārt esošo zaļo vidi lika ikvienam sajust festivāla atmosfēru, kad starp koncertiem varēja baudīt Vecrīgas panorāmu un Daugavu, noskatīties kādu īsfilmu un izbaudīt džezu arī vinila platēs un lentēs. Paldies festivālam un personīgi Mārim Briežkalnam par neatlaidīgo darbu daudzu gadu garumā un šo sadarbību! Un tiekamies atkal festivālā!”
 
Novērtējot māksliniecisko programmu un organizatoriskās kvalitātes, kā arī nozīmību starptautiskajā apritē, Eiropas festivālu asociācija šā gada maijā atkārtoti piešķīra festivālam “Rīgas Ritmi” prestižo kvalitātes zīmi “EFFE Label”. 
 
“Rīgas Ritmi 2021” organizētāji Mūsdienu mūzikas centrs izsaka pateicību festivāla atbalstītājiem: Rīgas domei, LIAA, VKKF, A/S “Tele 2”, ASV vēstniecībai, Itālijas Republikas vēstniecībai, A/S “Latvenergo”, lidsabiedrībai “Turkish Airlines” un “Audi Latvija”.
 
Nākamā gada vasarā ieplānots jau 22. Starptautiskais improvizācijas, džeza un globālās mūzikas festivāla “Rīgas Ritmi”. 
 

< Atpakaļ uz aktualitātēm

LR Kultūras Ministrija Adverts Valsts kultūrkapitāla fonds Latvijas Gāze Rīgas Dome Tele2 LIAA Embassy of Italy