„Mare Balticum” izskanējis – skatītāji sajūsmā!

29.11.2014


„Mare Balticum” izskanējis – skatītāji sajūsmā!


28. novembrī, Rigas Kongresu namā, izskanēja ilgi gaidītais koncertprojekts „Mare Balticum”. Skatītāji bija sajūsmā gan par austrāliešu multi-instrumentālista Džeimsa Morisona (James Morrison) virtuozitāti, gan par augsto profesionalitātes līmeni, ko pēdējā gada laikā sasniedzis Latvijas Radio bigbenda kolektīvs. Izpārdotais koncerts noslēdzās ar stāvošām ovācijām, kuras Morisona kungs atdarīja, atgriežoties uz skatuves un izpildot „solo duetu” – spēlējot trompeti un flīģeli vienlaicīgi.
 
Skatītāju un klausītāju sejās koncerta laikā bija lasāms prieks, sajūsma un neviltots pārsteigums, dzirdot unikālos džeza aranžējumus tādām tautas dziesmām kā „Auga, auga rūžeņa”, „Kas dārzā, kas dārzā”, „Bēdu manu lielu bēdu”, „Jūriņ’ prasa smalku tīklu”, kā arī „Gūla, meitīna”, „Pūt vējiņi” un „Tumša nakte, zaļa zāle”.Džeimss koncerta noslēgumam bija izvēlējies teju himnisko „Pūt, vējiņi”, kas aranžēta balādes skaņās. 
 
Lai gan māksliniekam latviešu folklora un kultūrvēsturiskās saknes zināmas tikai virspusēji, viņš, kā īstens pasaules pilsonis, ir spējis uztvert šo melodiju noskaņu, piemērojot katrai tautasdziesmai citādu stilu. „Mare Balticum” programmā bija dzirdāmas gan valša, gan latin jazz un smooth jazz, gan arī swing un citu mūzikas žanru iezīmes. Īpaši šim projektam Džeimss komponējis arī oriģinālskaņdarbu, kam dots nosaukums “Mare Balticum”. Skaņdarbu veido divas daļas; pirmā – „Klusums”, otrā –“Vētra”, tādējādi raksturojot ūdens mainīgo, neparedzamo un ambivalento dabu. Starp skaņdarbiem Džeimss dalījās arī stāstos par mūziku, par dzīvi, kā arī savu interpretāciju par tautasdziesmām un latviešu folkloru.
 
Džeimsam Morisonam kopā ar Latvijas Radio bigbendu šī projekta ietvaros izdevies pierādīt, ka attālumam un kultūru dažādībai mūzikā un mākslā nav nozīmes – ar šo koncertu viņi stiprināja tālās un tai pat laikā arī vēsturiskās saiknes, kas vieno Austrāliju un Latviju.
 
Rīt, 29. novembrī, plkst. 18:00, koncertprogramma „Mare Balticum” izskanēs arī koncertzālē “Gors”, Rēzeknē.
 
Ar šo “Rīga 2014” atbalstīto projektu noslēdzās arī festivāla “Rīgas Ritmi” 2014. gada koncertu sērija. 
 
Sekojiet līdzi informācijai par koncertiem 2015.gadā, uz tikšanos!

< Atpakaļ uz aktualitātēm

LR Kultūras Ministrija Adverts Valsts kultūrkapitāla fonds Latvijas Gāze Rīgas Dome Tele2 LIAA Audi