"Rīgas Ritmi 2019" - Otrā diena

04.07.2019


 "Rīgas Ritmi 2019" - Otrā diena


Ar mūziķiem atbilstoši vēla rīta pirmajiem gaiļiem vakar Latvijas Radio 1. studijā aizsākās festivāla meistarklases, kas ir viens no tā galvenajiem stūrakmeņiem. Savās mūzikas zināšanās dalījās Ņūorleānas kulturāli raibās skatuves pārzinātājs Džons Klīrijs, radot vēlmi uz šo mūzikas citadeli kaut reizi mūžā aizdoties ikvienam klātesošajam.
 
Turklāt viņš uz meistarklasi līdzi bija paaicinājis arī savas grupas basistu Kornelu Viljamsu un bundzinieku A. Dž. Holu. Visi trīs aizrautīgi gan stāstīja par Ņūorleānas kultūras smalkumiem un īpatnībām, gan ik pa laikam muzikāli nodemonstrēja, kā tad tie ir uzbūvēti un ar ko tieši atšķiras no citiem mūzikas stiliem citviet pasaulē. Tiesa, nepiemirstot uzsvērt, ka džeza, rokenrola un pat hiphopa saknes jāmeklē tieši Ņūorleānā. Starp citu, bundzinieks iepriekšējā dienā bija paķemmējis Rīgas vinila plašu veikalus un ticis arī, piemēram, pie Raimonda Paula plates, ko iespējams izmantot dažādu semplu vajadzībām. Kas zina, varbūt nākotnē Ņūorleānas mūzikas stils kaut nedaudz ietekmēsies arī no mūsu muzikālā mantojuma...
 
"Parasti mēs mūziku spēlējam un tik daudz par to nerunājam," pēc meistarklases teica Džons Klīrijs. "Taču šādas tikšanās ar interesentiem pašiem liek citādāk padomāt par to, ko spēlējam. Kad tas jāizskaidro citiem tā, lai viņi saprastu, arī pats esi spiests detalizēti iedziļināties savā mūzikā. Ceru, ka daļa tiešām aizbrauks uz Ņūorleānu un būs jau zinošāki par to, kas tur notiek. Fona informācijas zināšana vienmēr palīdz izprast lietas labāk. Izskatījās, ka auditorija bija ieinteresēta un saprata, ko mēs stāstījām un rādījām."
 
Savukārt vakarpusē Klīrijs priecēja publiku Rīgas Kongresu namā, piedāvājot emocionāli dažādu Ņūorleānas mūzikas kokteili, ieskaitot gan fanka, gan blūza noskaņas. Turklāt jau minētajam trio pievienojās vēl viens - vieni no labākajiem pašmāju pūšaminstrumentālistiem jeb, kā viņus pieteica pars Klīrijs, "Very Cool People": saksofonists Kristaps Lubovs, trompetists Oskars Ozoliņš un tromboniste Laura Rozenberga. Koncerta noslēgumā mākslinieki izpelnījās pat publikas stāvovācijas.
 
Turpat uzstājās arī norvēģu ģitārista Steināra Ādnekvama, brazīliešu basista Rubema Fariaša un mozambikāņu bundzinieka Deodato Sikvira world jazz apvienība "Freedoms Trio", izspēlējot brīvas improvizācijas ceļojumu apkārt pasaulei un pierādot, ka visi trīs ir arī labi vokālisti, kuri vienmēr gatavi sadziedāties ar publiku.
 
Džeza klubā "Trompete" par neviltotu jautrību parūpējās igauņu gypsy-jazz trio "Titoks", pierādot, ka leģendārā romu izcelsmes ģitārista Džango Reinhārta idejas joprojām dzīvo arī 21. gadsimtā, bet atpūtas parkā "Egle" skatītājiem bija lieliska iespēja izbaudīt džeza izpildītāju konkursa "Riga Jazz Stage" dažādu gadu uzvarētāju projekta "Riga Jazz Stage All Stars" sniegumu. Īpašu klausītāju sajūsmu izpelnījās pērnā gada konkursa uzvarētāja vokāla kategorijā, krievu dziedātāja Kristīna Kovaļova, kā arī projekta īpašais viesis, itāliešu saksofonists Federiko Milone. Pēdējie divi pēcāk kopā ar igauņu un pašmāju mūziķiem uzdžemoja arī džeza klubā "Trompete", kas ir oficiālā festivāla jam session vieta pēc koncertprogrammas.
 
Šodien, 4. jūlijā, festivālā "Rīgas Ritmi" Kongresu namā uzstāsies amerikāņu R&B mākslinieki Džeimisons Ross un Džūdita Hila, klubā "Kaļķu vārti" muzicēs Kristīna Kovaļova un pašmāju meiteņu apvienība "Radio Trio", džeza klubā "Trompete" skatītājus priecēs Federiko Milone, bet atpūtas parkā "Egle" labu garastāvokli visiem sagādās trio "Titoks". Vairāk informācijas rigasritmi.lv.
 
Bildes no festivāla otrās dienas meistarklases un koncertiem skatīt multimediju/fotogaleriju sadaļā!
 

< Atpakaļ uz aktualitātēm

LR Kultūras Ministrija Valsts kultūrkapitāla fonds Latvijas Gāze Rīgas Dome Tele2 Latvijas Radio Adverts Santa