Kurts Elings eksaminē Latvijas Radio bigbendu

07/01/2013


Kurts Elings eksaminē Latvijas Radio bigbendu


Jānis Žilde, TVNET 

Džeza mūzikas festivāla «Rīgas ritmi» ziemas koncertu sērijas ietvaros svētdienas vakarā, 9.decembrī, Rīgas Kongresu namā notika īpašs koncerts, kurā kopā ar atjaunoto Latvijas Radio bigbendu uzstājās nule vēl vienai «Grammy» balvai nominētais amerikāņu džeza vokālists Kurts Elings (Kurt Elling).

Šogad izdotais romantiskā čikāgieša Elinga albums «1619 Broadway – The Brill Building Project» atnesis māksliniekam jau desmito «Grammy» nomināciju, kas piešķirta kategorijā «Labākais vokālais džeza albums». Jaunais albums veltīts Ņujorkas radošajai atmosfērai, kas mīt Brodvejā un tās apkārtnē. Atgādināšu, ka 1931. gadā celtajā biroju debesskrāpī «Brill Building» kādreiz koncentrējās lielākā daļa Ņujorkas radošo un muzikālo spēku.

Tiesa, svētdienas vakarā no jaunā albuma, kurā Elings vokāli apcer džeza un populārās mūzikas vēsturi, šķiet, neizskanēja neviens skaņdarbs. Jāpiebilst, ka interesentiem pirms un pēc koncerta bija iespēja par 15 latiem iegādāties jauno kompaktdisku, kurā iekļauatas 11 kompozīcijas. Daži laimīgie pat tika pie Elinga autogrāfa un kopīga foto.

Interesentu svētdienas vakarā tiešām bija daudz un Rīgas Kongresu nama zāle bija pārpildīta.

Pirms koncerta tradicionāli ievadvārdus teica «Rīgas ritmu» mākslinieciskais direktors Māris Briežkalns, iepazīstinot ar atjaunoto Latvijas Radio bigbendu ar muzikālo vadītāju Kārli Vanagu priekšgalā. Arī maestro Raimonds Pauls teica īsu uzrunu, atgādinādams, ka pats ir muzicējis tolaik dēvētajā Latvijas PSR televīzijas un radio estrādes orķestrī kopā ar tādiem izciliem mūziķiem kā trompetistu Gunāru Rozenbergu un saksofonistu Raimondu Raubiško.

«Novēlēšu, lai par šo orķestri pēc daudziem gadiem runātu tā, kā mēs šodien lepojamies ar Marisu Jansonu, Andri Nelsonu, Elīnu Garanču un citiem,» nobeigumā novēlēja orķestra patrons Pauls.

Orķestra pirmais koncerts, lai arī ar jūtamu satraukumu, noritēja bez starpgadījumiem, lieliski bija saksofonistu solo, spilgtu iespaidu atstāja ritma grupa, atbalstošs bija arī Elings, kas pirms kompozīcijām deva precīzu ritmu un laiku pa laikam pārņēma diriģenta pienākumus. «Jūs varat būt lepni, ka uz jūsu pirmo koncertu ir sanākuši tik daudz klausītāju,» viņš jokoja. «Uz manu pirmo koncertu neieradās pat māte.»

Koncerts, kuru uz klavierēm pavadīja ilggadējais Elinga pavadošais mūziķis Lorens Hobgūds (Laurence Hobgood), iesākās ar klasisku 1980. gadu postpanka mūziķa Džo Džeksona (Joe Jackson) hitu «Steppin' out» bigbenda aranžijā, tam sekoja amerikāņu džeza standarts «I Can't Give You Anything but Love, Baby». Izskanēja arī Bītlu «Norwegian wood» u.c. pazīstami skaņdarbi.

Mēs labi zinām, ka džezā ļoti būtiska ir improvizācija, kurā katrs džezmenis izspiež no sava mūzikas instrumenta visu sulu – liek bungām dejot, saksofonam raudāt, klavieru taustiņiem skumt utt.

Elings visas šīs emocijas spēj sablīvēt vienā instrumentā – savā paša balsī.

Īpaši Elings koncertā varēja izpausties sarežģītajā Džona Koltreina (John Coltrane) skaņdarbā «Resolution», kurā atklāja sava instrumenta - balss jaudīgo potenciālu.

Elings, būdams arī dziesmu vārdu autors un komponists, organiski apvieno klasisko Frenka Sinatras tradīciju skanējumu ar neierastiem muzikāliem jaunievedumiem un rod harmonisku dažādu žanru sintēzi. Viņa balss ir īpatnēja - piesātināts baritons, kas aptver četras oktāvas.

Lai arī ļoti amerikānisks, šis «Rīgas ritmu» koncerts paliks atmiņā uz ilgāku laiku.

Elings iepriekš Rīgā uzstājies jau 2006.gadā.


< Atpakaļ uz publikācijām

Valsts kultūrkapitāla fonds Latvijas Gāze Rīgas Dome Tele2 Adverts Laima Audi Best Music