Mūslaiku ietekmīgākais džeza vokālists. Intervija ar Kurtu Elingu

09/01/2013


Mūslaiku ietekmīgākais džeza vokālists. Intervija ar Kurtu Elingu


 

Inese Lūsiņa, Kultūras Diena 

 

Kāpēc piekritāt veidot sadarbību ar Latvijas Radio bigbendu un ko sagaidāt no vizītes Latvijā? 

Līdz šim esmu viesojies Rīgā vismaz reizi (kā profesionāls džeza mūziķis), un man šī pilsēta likās apburoša. Latvijas Radio bigbendam ir ļoti laba reputācija pasaules mākslinieku vidū, bigbenda sastāvā ir lieliski profesionāli mūziķi, kuri strādā ar atdevi. Viesojoties Latvijā, ceru pavadīt laiku lietderīgi un aizraujoši, kā arī vēlos nodibināt jaunus kontaktus. Ceru pagaršot arī kādu mājās pagatavotu pīrāgu: home made piragi!

Vai plānojat koncertā atskaņot kompozīcijas no jūsu jaunākā albuma 1619 Broadway - The Brill Building Project, jūsu veltījuma Ņujorkas džeza un populārās mūzikas vēsturei no  trīsdesmitajiem gadiem līdz šodienai?  Vai arī gaidāms kaut kas cits?

Koncertā es izpildīšu vairākas kompozīcijas no maniem iepriekšējiem albumiem – lielākoties tās, kurās varēs izpausties arī bigbends un tā brīnišķīgie solisti. Ja būs iespēja, tad noteikti nodziedāšu dažas dziesmas arī no mana jaunākā albuma, bet būtiskākais ir parādīt veiksmīgo sadarbību ar mūziķiem un aizraujošu šovu tiem skatītājiem, kas būs atnākuši uz koncertu.

Ko jums nozīmē būt džeza mūziķim? Un kā pārvērst popmūzikas un rokmūzikas hitus džezā?

Es izpildu vokālās improvizācijas un tas notiek mijiedarbībā ar citiem mūziķiem publikas klātesamībā. Lai radītu džeza skanējumu, par pamatu ņemot jebkura cita žanra skaņdarbus, es improvizēju, pieturoties pie konkrēta motīva un iesaistot tajā arī pārējos mūziķus.

Pastāv viedoklis, ka esat cilvēks, kura spēkos ir mainīt klausītāju uzskatus par džezu.  Kā jūs pats vēlētos ievirzīt publikas domas par džezu?

Mans mērķis ir radīt pēc iespējas kvalitatīvāku mūziku pēc iespējas plašākai publikai. Visu pārējo nosaka intuīcija un iespējas.

Jūsu vokālā izpildījuma skanējums bieži tiek salīdzināts ar mūzikas instrumenta spēlēšanu. Kāds ir iecienītākais instruments, ko jūs labprāt "izdziedat"?

Mana balss.  

Vai jums ir kāds īpašs elks mūzikas pasaulē, literatūrā vai citos mākslas veidos, no kā iedvesmoties , kam sekot?

Tādu ir daudz. Tie plaši pieminēti manā mājaslapā: http://kurtelling.com

Pastāv viedoklis, ka labākie dziesmu teksti ir tie vienkāršākie, kas nav pārlieku dzejiski. Jūsu mūzika, vokāls sadzīvo ar Rilkes, Rūmija, Nerudas, Prusta un mūsdienu amerikāņu un jūsu paša dzeju. Jums būtu ambīcijas kļūt par pilnvērtīgu dzejnieku?

Esmu džeza vokālists un esmu ar to apmierināts. Rakstu dziesmu vārdus, kas ir pieskaņoti džeza stilistikai, un uzskatu, ka Džons Hendriks rakstīšanas ziņā ir mans vistiešākais priekštecis. Esmu pietiekoši aizņemts ar dziedāšanu. Tā priekš manis ir pietiekami liela dāvana.

Vai uzskatāt džezu par elitāru mākslas formu, kas daudziem  varētu būt  par sarežģītu? Varbūt tas ir iemesls apskaust pasaules popmūzikas slavenības – Sinatru, Madonnu, Lady Gaga u.c.?

Būtiskākais džezā nav sarežģītības pakāpe, bet gan emocionālās saiknes radīšana ar virtuozitātes palīdzību.

Vai Baraks Obama bieži lūdz jūs uzstāties? Vai ar Obamu un viņa ģimeni jūs saista īpašas, draudzīgas attiecības?

Man ir palaimējies vairākas reizes uzstāties par godu prezidenta ievēlēšanai un pārvēlēšanai.  Un man ir palaimējies divkārt, jo prezidenta ģimene mani atcerējās un lūdza uzstāties arī Baltajā namā. Es atbalstu Baraku Obamu kā prezidentu un vēlu labklājību viņa ģimenei.


< Atpakaļ uz publikācijām

Valsts kultūrkapitāla fonds Latvijas Gāze Rīgas Dome Tele2 Adverts Laima Balticovo Audi