Pauls un Gambarini pārsteidz ar «Crazy»

30/01/2013


Pauls un Gambarini pārsteidz ar «Crazy»


 

Jānis Žilde, TVNET

 

28.janvāra vakarā Latvijas Nacionālās operas (LNO) zāli un Latvijas Radio programmas «Klasika» viļņus pieskandināja Radio bigbenda, itāļu dīvas Robertas Gambarini un mūsu pašu Maestro Raimonda Paula džeza vibrācijas. Šis koncerts bija jau otrs lielais pārbaudījums (pēc Kurta Elinga koncerta) atjaunotajam Latvijas Radio bigbendam. Arī šis eksāmens izturēts godam.

 

Pirms koncerta tradicionāli ievadvārdus teica «Rīgas ritmu» mākslinieciskais direktors Māris Briežkalns, atkārtoti iepazīstinot ar bigbendu un tā muzikālo vadītāju Kārli Vanagu. Salīdzinot ar Kurta Elinga koncertu Kongresu namā, bigbenda rindās bija redzamas nelielas sastāva izmaiņas - pie bungām šoreiz Artis Orubs, savukārt starp trombonistiem bija atpazīstams populārais dziedātājs Intars Busulis.

 

Pirmajā koncertā Maestro pēc laba vēlējumiem palika klausītāju rindās, turpretī šoreiz viņš sēdās pie Operas melnā flīģeļa, lai kopā ar bigbendu atklātu koncertu ar 1960. gados paša sacerētu instrumentālu džeza (tolaik džeza terminu aizstāja ar vārdu «estrāde») kompozīciju «Orķestranti».

 

Paula klātbūtne koncertā sniedza īpašu lādiņu, burtiski uzburot ainas no Latvijas PSR televīzijas un radio estrādes orķestra pirmsākumiem, kad televīzija bija melnbalta, maizei un pienam bija atsevišķi veikali un pa Rīgas ielām traucās tikai volgas un moskviči.

 

Koncerta vidū Pauls ar orķestri nospēlēja vēl divus seno dienu skaņdarbus izcilā trompetista, diemžēl nelaiķa Gunāra Rozenberga aranžējumā. Orķestris bijis kā atspēriena punkts daudziem izciliem Latvijas džeza mūziķiem - jau minētajam Rozenbergam, vijolniekam un aranžētājam Alnim Zaķim, saksofonistam Raimondam Raubiško, kuru Krievijā džeza aprindās vēl joprojām piemin kā sava laika leģendu. «Cerams, ka arī šis orķestris kļūs par atspēriena punktu jaunajiem mūziķiem, īpaši džeza vokālistiem, kuru mums trūkst,» īsā sarunā ar Briežkalnu pirms koncerta teica Maestro.

 

Savukārt virtuozā itāļu džeza vokāliste Roberta Gambarini kopā ar bigbendu mums sniedza gana klasisku džeza programmu, atskaņojot dažus skaņdarbus no «Grammy» balvai nominētā 2006. gada albuma «Easy To Love» - piemēram, Dizija Gilespija (Dizzy Gillespie) aranžēto «On the Sunny Side of the Street», šo to no Slaida Hemptona (Slide Hampton), Roja Hārgūva (Roy Hargrove) aranžējumiem.

 

Gambarini, būdama itāliete (dzimusi Turīnā), autentiski interpretēja amerikāņu džeza klasiku, to skaitā pianista Teloniusa Monka (Thelonious Monk) «Round Midnight», taču koncerta pirmajā pusē mani nepameta sajūta, ka Gambarini dzied piesardzīgi, ar nelielu rezervi. Tikai koncerta otrajā pusē, kad izskanēja skaņdarbi itāļu, spāņu un portugāļu mēlē, dziedātājas balss atraisījās arvien vairāk, ļaujoties brīvākai improvizācijai. Lieliska bija trompetes solo vokalīze! Brīnišķīgs bija arī itāļu komponista Bruno Martino skaņdarbs «Estate», ko savulaik popularizēja brazīļu džezmenis Žao Žilbertu (Joao Gilberto).

 

Būtībā tikai pašā koncerta izskaņā, kad dziedātāja iznāca uz bis, viņa atraisījās tā pa īstam.

 

Koncerta beigās Raimonds Pauls un itāļu dīva bija sarūpējuši nelielu pārsteigumu - kantrī mūziķa Vilija Nelsona (Willie Nelson) 1962. gada skaņdarba «Crazy» džeza versiju. Šis ir vienīgais gadījums, kad jāsaka - žēl, ka šādos koncertos pieņemts izslēgt telefonu, jo šo priekšnesumu noteikti gribētos nofilmēt un noskatīties atkārtoti.

 

Paula klavieru solo bija izcils!


< Atpakaļ uz publikācijām

Valsts kultūrkapitāla fonds Latvijas Gāze Rīgas Dome Tele2 Adverts Laima Audi Best Music