Rīgas ritmi no Amerikas līdz Ķīnai

26/06/2019


Rīgas ritmi no Amerikas līdz Ķīnai


Ikgadējais festivāls Rīgas ritmi 13 koncertos svinēs džeza simtgadi Eiropā
 
Ne tikai kartupeļi un šaujampulveris, bet arī džezs uz Eiropu savulaik atceļoja no tālienes. Šogad aprit džeza simtgade Eiropā, tādēļ galvenie festivāla Rīgas ritmi 2019 mākslinieki būs no džeza mūzikas dzimtenes Ņūorleānas. Festivāla koncerti un meistarklases notiks no 2. līdz 6. jūlijam uz septiņām dažādām skatuvēm Rīgā. Ikgadējais festivāls Rīgas ritmi notiek jau 19. reizi.
 
Devītais pasaules brīnums
 
"Mākslinieki, kuru priekšnesumus redzēsim jūlija sākumā, ir ilgstoši meklēti un ilgstoši uzrunāti," teica festivāla mākslinieciskais direktors Māris Briežkalns. "Viens no Ņūorleānas māksliniekiem festivālā būs par devīto pasaules brīnumu nodēvētais Džons Klīrijs, kurš ieguvis arī Grammy balvu. Viņa spēles stils ir uzskatāmi pamācošs, kā tiek veidota laba mūzika," tā mākslinieka devumu raksturo Māris Briežkalns. Viņš aicina: "Būsim radoši un drosmīgi, lai rastos laba mūzika!" Festivāla īpašā pievienotā vērtība ir tā, ka tas neaprobežojas ar koncertu piedāvājumu. Visi galvenie mākslinieki ne tikai koncertēs, bet arī pasniegs meistarklases. Tās kā arvien norisināsies Latvijas Radio 1. studijā. Līdztekus galvenajiem maksas koncertiem Rīgas Kongresu namā notiks arī daudz koncertu citās Rīgas vietās. Piemēram, festivālu atklās ar koncertu 2. jūlijā laukumā pie tirdzniecības centra Origo. Festivāls Rīgas ritmi šogad notiks pavisam septiņās dažādas pilsētas vietās.
 
"Mums ir īpaši liels prieks sadarboties ar festivālu tieši jauno mūziķu izglītošanas kontekstā meistarklasēs. Tām ir ļoti liela nozīme. Priecājamies, ka Rīgas ritmi šogad atzīmē džeza simtgadi Eiropā, jo 1919. gadā ASV džeza grupas no Ņūorleānas šeit uzstājās pirmo reizi. Amerikāņu mākslinieki vienmēr bijuši labi pārstāvēti Rīgas ritmos. Šovasar festivālā uzstāsies Džūdita Hila, Džons Klīrijs un Džeimisons Ross, kurš kā bundzinieks uzvarējis Thelonious Monk konkursā, bet
Grammy balvai nominēts kā dziedātājs," festivālam veltītajā preses konferencē stāstīja ASV vēstniecības pārstāvis Čads Tvītijs.
 
56 gadus vecais komponists un multiinstrumentālists Džons Klīrijs, fanka un rhythm&blues stila mūziķis ir dzimis Anglijā, taču jau pusaudža vecumā devies uz ASV džeza dzimteni, Ņūorleānas pilsētu valsts galējos dienvidos, kur dzīvo jau 40 gadus. Turp viņu aizvilinājuši aizrautīgie stāsti par džeza dzīvo vēsturi, bet iesakņojusi saspēle ar Ņūorleānas R&B lielmeistariem Ērlu Kingu, Džekiju Hilu un Džoniju Adamu, kuru uzskata par savu īsto izglītību. Viņaprāt, tieši Ņūorleānas mūzikā var izbaudīt īstu labsajūtas svinēšanu: šī mūzika iedarbojas kā zāles. Viņš uzstāsies Kongresu namā 3. jūlijā.
 
Pārsteidzošs ķīniešu džezs
 
"Mūs priecē, ka šis festivāls piedāvā ļoti dažādus džeza stilus. Šī mūzika ir dzimusi ASV, bet vēlāk kļuvusi par starptautisku parādību. To mīl ne tikai Rietumu kultūras pasaules cilvēki. Mēs ar lepnumu piedāvājam vienu no labākajām ķīniešu džeza grupām Tianchang Band, kas uzstāsies Kongresu namā 6. jūlija vakarā. Iespējams, ka šī ir vienīgā džeza grupa, kas cenšas savienot šo žanru ar ķīniešu tautas mūziku. Uzskatu, ka viņiem lieliski izdodas apvienot mūsu tautas mūziku ar Rietumu mūzikas stiliem. Tianchang Band izdodas šajā sajaukumā saglabāt īpašo ķīniešu mūzikas gaisotni, ļoti īpaši kombinējot ierastos džeza mūzikas instrumentus ar tautas mūzikas instrumentiem," stāsta Songs Jangs no Ķīniešu kultūras centra. Viņš aicina cilvēkus nākt uz šo koncertu, lai sadzirdētu, kā džezs ir attīstījies valstī ar absolūti citādāku kultūras fonu. Festivālā uzstāsies arī ķīniešu jaunā, spilgtā džeza pianisma zvaigzne A Bu, kurš šogad guva spožu uzvaru starptautiskajā jauno džeza izpildītāju konkursā Riga Jazz Stage, pārsteidzot gan ar neparastu virtuozitāti, gan ar izsmalcinātu muzikalitāti un gaumi. Viņš šobrīd dzīvo Ņujorkā, kur studē slavenajā Džuljarda skolā, ir uzvarējis arī prestižajā Montrē džeza pianistu konkursā.
 
Festivāls arvien parāda dažādus iedvesmojošus un pārsteidzošus radošos meklējumus džezā. Tajā ir daudz ārzemju viesu, bet tā ir iespēja izpausties arī mūsu māksliniekiem, kurus festivāls sistemātiski ik gadu piedāvā noklausīties Show Case skatēs pasaules džeza klubu un festivālu vadītājiem un producentiem. Ikviens var baudīt bezmaksas koncertus Origo Summer Stage, atpūtas parkā Egle un bārā Trompete. "Mums ir jauni atbalstītāji un darbinieki, tādēļ festivāls notiks ar jaunu sparu," rezumēja festivāla direktore Diāna Briežkalne. Plašāka informācija: rigasritmi.lv
 
Autors: Inese Lūsiņa, laikraksts Diena, 18.06.2019.
 

 


< Atpakaļ uz publikācijām

Valsts kultūrkapitāla fonds Latvijas Gāze Rīgas Dome Tele2 Adverts Laima Audi Best Music