Trīs no radio "Radio trio"

01/07/2019


Trīs no radio "Radio trio"


Šonedēļ festivāls Rīgas ritmi iesākas otrdien, 2. jūlijā, ar koncertu uz Origo Summer Stage. Vienas no galvenajām personām tajā būs mūsu pašu meitenes – šovā X faktors iepazītais Radio trio.
 
Sākums tieši Rīgas ritmos
 
Radio trio ir trīs jaunas un ļoti perspektīvas dziedātājas: Katrīna Anna Vīgante (28), Gabriēla Zvaigznīte (26) un Madara Dzintara-Pluša (29). Savulaik satikušās Rīgas gospeļkorī, bet kopīgu grupu izveidojušas pirms diviem gadiem.
 
Reiz jau uzstājušās arī Rīgas ritmos, kā fona vokālistes dziedot Latvijas Radio bigbenda un blūza karalienes Rūtijas Fosteres kopīgi veidotajā programmā. «Starp citu, tur arī sakņojas mūsu grupa,» atminas Gabriēla. «Mēs dziedam Rīgas gospeļkorī, līdz ar to pazīstam Kristīni Prauliņu, kas ir kora vadītāja un dziedājusi arī Latvijas Radio bigbendā. Uz sitienu vajadzēja bekvokālistes Rūtijas Fosteres koncertam, un [festivāla Rīgas ritmi mākslinieciskais vadītājs Māris] Briežkalns uzrunāja Kristīni, lai viņa iesaka trīs meitenes. Iepriekšējā dienā! Tā nu Kristīne zvanīja mums un prasīja, vai mēs pēc divām stundām esam gatavas būt mēģinājumā… Mēs nezinājām absolūti neko - ne kādas dziesmas jāizpilda («Es vispār biju Kuldīgā, gatavojos pavisam citam pasākumam,» piemetina Madara), taču visas pateicām - jā. Atskrējām, un tā nu mēs šeit esam!»
 
Šoreiz meitenēm uz skatuves kompānijā būs Kristīna Kovaļova no Krievijas un Riga Jazz Quartet, vēl Radio trio uzstāsies ceturtdien klubā Kaļķu vārti. Programmā dziesmas no klasiskā repertuāra - Tīnas Tērneres savulaik izpildītā Proud Mary, Prinsa Purple Rain, Maikla Džeksona Love Never Felt So Good, grupas Bee Gees hits Stayin Alive, Stīvija Vondera Signed, Sealed, Delivered I’m Yours, pāris Aretas Franklinas gabali u.tml., protams, savās aranžijās.
 
Brīvdienu nav un tik drīz nebūs
 
Pēc dalības šovā meitenēm daudz brīva laika nav bijis, precīzāk, tā nav bijis. «Kopš pieteicāmies X faktoram un sākās tiešraides, mums no pagājušā gada pirmā pauze paredzama septembrī - arī brīvdienās, lai gan katra dodas savās gaitās, paralēli austiņās skan, un mācāmies dziesmas,» smejas Radio trio dalībnieces. «Korporatīvie pasākumi, pilsētas svētki, arī kāzas, bekvokāli citiem projektiem - piedāvājumu ir daudz.» Līdz tam trijotne lielākoties darbojusies kā Latvijas Radio bigbenda bekvokālistes. «Kā solovokālistes debitējām pagājušā gada jūlijā, Dzintaru koncertzāles atklāšanā, kad mums Maestro iedeva dažas dziesmas, bet Latvijas Radio bigbendā nonācām tieši pēc Rūtijas Fosteres koncerta - visiem patika, kā mēs tembrāli skanam kopā, daudzi prasīja, kas tās par meitenēm, vai tās vispār ir no Latvijas,» smejas Katrīna Anna. «Pēc tam ilgi domājām sava trio nosaukumu, jo viss likās kaut kur jau iepriekš dzirdēts, turklāt - divām patīk, vienai ne, vienai patīk, divām ne utt. Beigās Briežkalns mūs pieteica kā Latvijas Radio vokālais trio. Noīsinājām.»
 
Kā vienā grupā sadzīvo trīs sievietes, katra ar savu raksturiņu? «Nākas meklēt nepārtrauktus kompromisus,» atzīst Radio trio. «Bet mēs esam izdomājušas dažādus veidus, kā nonākt pie kopsaucēja gadījumos, kad nekādi nevar kaut ko izlemt. Dažkārt uztaisām loteriju vai pat metam kaut ko gaisā. Protams, ja kāda kaut ko ļoti, ļoti, ļoti nevēlas, tad neuzspiežam. Interesanti, ka mēs tiešām esam ļoti dažādas, taču, kad dziedam, balsis iet kopā ideāli. Mums bieži saka, ka tembrālā vibrācija ir kopā kā salīmēta, bet mums tam nav bijis nekādu treniņu, tā tas ir bijis, kopš sākām dziedāt kopā.»
 
No X faktora līdz Paulam
 
Protams, nevar nepieskarties X faktora tēmai - Madara esot bijusi iniciatore pieteikties dalībai šim šovam, Katrīnai Annai nav bijis lielu iebildumu, bet Gabriēlu gan nācies pielauzt. «Ļoti labi, ka tā, jo tas mūs tiešām ieveda jaunā līmenī. Ļoti laba pieredze. Tas bija izaicinājums un arī iespēja būt solistēm. Un kopš tā laika mēs tiešām esam solistes.» Lai gan Radio trio lauciņš ir soulmūzika un džezs, meitenes neuzskata, ka klausītāju domas par viņām pēc šī šova būtu mainījušās - viņas vienalga nav popdziedātājas. «Mēs uzstājāmies arī ar soul dziesmām, turklāt ļoti pratām par sevi pastāvēt un daudzām lietām pateikt konkrētu nē. Dažus šovā tiešām pārveidoja par tiem, kas viņiem galīgi nebūtu jābūt - viņus tur locīja kā bērzus vējā. Mums paveicās [palikt tādām pašām], bet mēs arī zinājām, ko vēlamies. Mums katrs priekšnesums bija atšķirīgāks, vai tās būtu Zemeslodes vai Stayin Alive, bet mēs katrā ielikām kaut ko no sevis, līdz ar to kopīgais skanējums nemainījās. Ja arī dziedājām popdziesmu, tā vienalga skanēja gospelīgi.» Starp citu, X faktors devis vēl kādu iespēju: pateicoties mentora Intara Busuļa uzstājībai un pierunāšanas talantam (un galiem Krievijas šovbiznesa aprindās), Radio trio augustā piedalīsies Sočos notiekošajā festivālā Jaunais vilnis. Balvu fonds - uz trim vietām 90 000 eiro, plus, dažādi Allas Pugačovas bonusi - arī bijis pietiekami liels pamudinājums, lai dotos uz Krieviju (iesākumā uz Maskavu, pēc tam - uz Sočiem), kur kopumā nāksies pavadīt aptuveni trīs nedēļas.
 
Noteikti nevar nepieminēt vēl kādu nozīmīgu notikumu Radio trio karjerā - šogad viņas piedalījās Raimonda Paula un Andra Bērziņa jaunās programmas Es šonakt sēdēšu uz jumta ierakstā, pēc kura Maestro viņām veltīja ļoti atzinīgus vārdus un pat pieļāva iespēju, ka varētu speciāli šai trijotnei atvēlēt kādu savu dziesmu. Bet, ja par tevi aizliek vārdiņu pats Raimonds Pauls, tā uz latvju skatuves jau ir puse no uzvaras... «Mēs esam ļoti laimīgas, ka mums ir šī sadarbība ar Raimondu Paulu. Reiz runājām, ka katra no mums dažādos laikos bija iedomājusies - kaut kādreiz varētu sadarboties ar Raimondu Paulu! Sapņi mēdz piepildīties! Mūsu mērķis ir kopā izveidot koncertprogrammu, turklāt viņš to ir arī piedāvājis. Mūsu uzdevums ir arhīvos piemeklēt Maestro dziesmas, pāraranžēt tās atbilstoši mūsu izjūtām un garšām, piešķirot tām jaunu elpu. Un atrast laiku tam visam.»
 
Rakstīs arī pašas
 
Pašām sev laika praktiski neatliekot - tas dažkārt mazliet nospiež, to atzīst visas trīs. Mazliet par Radio trio dalībnieču CV - Gabriēla ir pilna laika mūziķe, lai gan viņai nav akadēmiskās izglītības. «Pabeidzu 12. klasi Rīgas Jāņa Poruka vidusskolā, bet neredzēju iespējas, kur es varētu tālāk izglītoties - akadēmija mani kaut kā neuzrunāja. Paralēli visu laiku gāju Rīgas gospeļkorī un tieši tur attīstījos - gan kā dziedātāja, gan kā personība. Līdz ar to neesmu apguvusi teoriju, nespēlēju klavieres un visu vairāk apgūstu pēc dzirdes. Esmu tam jau pielāgojusies. Tā kaut kā pamazītēm, pamazītēm, līdz kļuvu par dziedātāju.»
 
Savukārt Madara Latvijas Mākslas akadēmijā ir studējusi vizuālo komunikāciju un sevi droši var dēvēt par multimākslinieci. «Mācījāmies video, arī laikmetīgo mākslu. Jā, savulaik esmu veidojusi arī videoklipus, bet nu jau kādu gadu ar to vairs nenodarbojos - varbūt tikai liriku video. Ikdienā nodarbojos tikai ar dziedāšanu, tāpēc video vairs laika neatliek,» tā Madara. Interesantākais stāsts ir par trešo dziedātāju. Katrīna Anna ir mācījusies Jāzepa Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā, apguvusi Montesori pedagoģiju un skaņas terapiju. «Montesori pedagoģija ir tāda īpaša pieeja bērnu audzināšanā. Savukārt skaņas terapija - tas ir tāds projektiņš, ko es lēnām bīdu uz priekšu, kad tam atliek laiks no pārējiem darbiem. Tā ir dziedniecības terapija. Ejot cauri dzīvei, apgūstot dažādu pieredzi un mācoties mūziku, esmu sapratusi ļoti daudzas lietas, apkopojusi tās arhīvā un sapratusi, kā es to varu izmantot, lai palīdzētu cilvēkiem. Mūzika, vibrācija un skaņa uz šīs planētas vispār ir viens no ietekmīgākajiem spēkiem. Jebkurā mūzikā ir apslēpta visdažādākā informācija, mūzika var ļoti mainīt sajūtas un pat visu dzīvi. Mans projektiņš ar laiku varētu izvērsties ļoti plašā spektrā, bet pagaidām es par to vēl negribu stāstīt,» saka Katrīna Anna.
 
Starp citu, Radio trio dalībnieces ir pamēģinājušas rakstīt dziesmas arī pašas (divas oriģināldziesmas būs nepieciešamas Jaunajam vilnim, un tas padodoties diezgan labi. «Tas [soloalbums] jau nekur neaizbēgs! Šobrīd mēs vienkārši vēlamies atplestām rokām izmantot visas tās labās iespējas, kuras pašas it kā gluži vai nāk pretī. Pēc tam skatīsimies!»
 
Autors: Sandris Vanzovičs, Neatkarīgā Rīta Avīze, 01.07.2019.
 
 

< Atpakaļ uz publikācijām

Valsts kultūrkapitāla fonds Latvijas Gāze Rīgas Dome Tele2 Adverts Laima Audi Best Music