Rīgā uzstāsies izcilais kubiešu pianists Roberto Fonseka

29.09.2021


Rīgā uzstāsies izcilais kubiešu pianists Roberto Fonseka


Festivāla “Rīgas Ritmi 2021” noslēdzošajā koncertā 19. oktobrī VEF Kultūras pilī uzstāsies izcilais kubiešu pianists Roberto Fonseka. Rīgā viņš muzicēs sava jaunākā albuma “Yesun” pasaules tūres ietvaros. 
 
Roberto Fonseka tiek uzskatīts par spožāko mūsdienu kubiešu pianistu uz džeza un globālās mūzikas skatuves. 46 gadus vecais pianists un dziedātājs ir spilgts kubiešu mūzikas pārstāvis, kurš nebaidās jaukt kopā džezu, fanku, bosanovu, salsu, mambo, rumbu, flamenko, mūsdienu regeja paveidu reggaeton, hiphopu un spoken word jeb runātā teksta stilistiku.
 
Izdaudzinātas ir arī viņa kā mūziķu sastāva līdera spējas vadīt dažāda lieluma ansambļus gan spēlējot akustiskās klavieres, gan citus taustiņinstrumentus. Tāpat Fonseka māk nodemonstrēt savu perkusīvo pieskārienu un bezgalīgu improvizatorisko veiklību, kā arī parādīt kodolīgu melodismu.
 
Kubas galvaspilsētā dzimušais mūziķis kopš deviņdesmito gadu sākuma jau vairākkārt devies pasaules tūrēs, tajā skaitā kopā ar leģendāro kubiešu mūzikas apvienību “Buena Vista Social Club”, kur viņš bija gan pianists, gan viens no projekta mākslinieciskajiem vadītājiem. Fonseka izdevis vienpadsmit albumus un ticis arī nominēts prestižajai “Grammy” balvai. Acīmredzamo muzikālo talantu un kubiešu skaniskās kultūras dziļu izpratni viņam šūpulī ielikuši vecāki, jo Roberto tēvs bija bundzinieks, bet māte – lokāli atzīta dziedātāja un dejotāja. 
 
Pirmais Fonsekas instruments četru gadu vecumā gan bija bungas un arī uz skatuves viņš pirmoreiz kāpa šajā ampluā, būdams… “The Beatles” dziesmu kaverversijas spēlējošas bērnu grupas dalībnieks. Taču kopš astoņu gadu vecuma par Fonsekas primāro instrumentu uzskatāmas klavieres, lai arī viņu mēdz dēvēt arī par multiinstrumentālistu, kuram ātri padodas iemanīties jebkāda mūzikas instrumenta spēlēšanā.
 
Jau 15 gadu vecumā Fonseka pirmoreiz kā solomākslinieks uzstājās džeza festivālā “Jazz Plaza Festival” Havanā. Pirmo albumu – “En el Comienzo” – viņš ierakstīja kopā ar grupu “Grupo Temperamento”, un tas tika atzīts par Kubas labāko džeza albumu 1999. gadā! Šis negaidītais panākums iedrošināja Fonseku momentāni izdot arī savu solodebijas albumu “Tiene Que Ver”, un kopš tā laika viņš turpinājis strauji kāpt pa kubiešu mūzikas skatuves slavas kāpnēm. 
 
“Mana kultūra ir spēcīga un dažāda,” saka Fonseka. “Tajā ir tik daudz dzīvības, tik daudz mūzikas. Mēs esam bagāti… Un esmu ļoti priecīgs un pagodināts piedalīties festivālā “Rīgas Ritmi” Latvijā. Ar nepacietību gaidu iespēju dalīties ar savu jaunāko albumu “Yesun” ar Latvijas publiku un aicināt klausītājus muzikālā ceļojumā uz savu mīļoto Kubu!”
 
“Lai arī Fonsekas vārds jau ilgu laiku bija festivāla “Rīgas Ritmi” kārotāko mākslinieku sarakstā, Roberto pirmoreiz klātienē dzirdēju Tokijas Džeza festivālā 2018. gadā projektā “Buena Vista Social Club”, kur viņš bija arī tā mākslinieciskais vadītājs,” stāsta festivāla “Rīgas Ritmi” mākslinieciskais direktors Māris Briežkalns. “Tad arī uzrunāju Roberto par iespējamo koncertu Rīgā. Kubas mūzika man ir ļoti tuva tās brīvības un, protams, arī tā ārkārtīgi smalkā pulsa dēļ, kas tevi gribot vai negribot iekustina un kā pozitīva maģija atbrīvo no sastinguma un ikdienišķās neapmierinātības.”
 
“Vai džezam obligāti jābūt “izaicinošam” vai “sarežģītam”, lai tas tiktu atzīts par “labu”?” jautāts amerikāņu džeza žurnālā “JazzTimes”. “Pianists Roberto Fonseka šajā jautājumā iezīmē dažas jaunas takas, neskatoties uz tādu stilu un ietekmju sajaukumu, ko daži varētu uzskatīt par pārāk atšķirīgu, ja ne pat opozicionālu.”
 
“Fonseka ir galvenais vaininieks kubiešu mūzikas globālajā renesansē,” apgalvots britu džeza žurnālā “Jazziz Magazine”.
 
“Pianists turpina iecementēt savu vietu afrokubiešu slavas zālē,” uzsvērts britu globālās mūzikas žurnālā “Songlines”.
 
Fonseku par savējo atzīst kā džeza, tā pasaules jeb globālās mūzikas sabiedrība, tādēļ nav nekādu šaubu, ka viņa mūzika un uzstāšanās rudens drēgnumā sasildīs arī Latvijas melomānu sirdis. Rīgā viņš muzicēs sava trio sastāvā kopā ar vēl diviem lieliskiem kubiešu mūziķiem – basistu Džandī Martinezu un bundzinieku Rulī Hereru.
 
Koncerta sākums 19. oktobrī VEF Kultūras pilī – pulksten 19.00, biļetes nopērkamas aula.lv
 

< Atpakaļ uz aktualitātēm

Valsts kultūrkapitāla fonds Latvijas Gāze Rīgas Dome Tele2 Adverts Laima Audi Best Music